środa, 25 lipca 2012

Ostropest plamisty - zioło na ratunek wątrobie

Poznaj jego działanie detoksykujące i wzmacniające.   Przekonaj jak skuteczny jest w walce z tosynami. Poznaj właściwości ostropestu plamistego i sposób dawkowania.

Wątroba to trzeci najważniejszy narząd ludzkiego organizmu, a pod względem funkcjonalności i skomplikowania można się pokusić o stwierdzenie, że nawet drugi, zaraz po mózgu. Niewątpliwie przoduje także w zapotrzebowaniu na energię, zajmując również drugie miejsce. Jest to zatem narząd bardzo ważny, warunkujący zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego ludzkiego ciała. Dlatego trzeba o wątrobę dbać, a jeżeli wymaga ona wsparcia, to dostarczyć go jak najprędzej.

Co zrobić, gdy po przebyciu choroby lub innych niespodziewanych powikłań i w wyniku zatoksycznienia nasza wątroba niedomaga?


 Warto przede wszystkim przestawić się na lekką, naturalną i przyjazną wątrobie dietę, która wyklucza ciężkie i smażone potrawy, kocha zaś gotowane warzywa, wszelkie kasze i naturalne zimnotłoczone oleje. Wśród nich, chcemy zwrócić uwagę w szczególności na jeden. Jest to olej z nasion ostropestu plamistego.  Zioło to, nie tylko w formie oleju, ale także innej, ma niezwykle cenne, wzmacniające działanie na wątrobę. Polecane nawet osobom z marskością wątroby, czy po przebyciu choroby alkoholowej.

Nie tylko osoby po przebyciu ciężkich chorób, czy nadużywające alkoholu, kawy czy papierosów są narażone na osłabienie wydolności i funkcji wątroby. Szkodliwe substancje, stanowiące dla niej zagrożenie czyhają nawet w codziennych produktach spożywczych i są dostarczane przez każdego z nas codziennie do wnętrza naszego organizmu. Warto wiedzieć, które są najbardziej szkodliwe, by się ich wystrzegać, dlatego tak bardzo zachęcamy do świadomych zakupów, z Kartą Zdrowej Wiedzy (poczytaj o karcie), którą opracowaliśmy specjalnie z myślą o dbanie o zdrowie każdego dnia.

Rodzi się jednak pytanie, jak pozbyć się szkodliwych substancji, które już wtargnęły do naszego organizmu? Plądrują one organy wewnętrzne, a wśród nich m.in. nasze chemiczne laboratorium -  wątrobę, która nie jest w stanie  poradzić sobie z tak dużą ilością toksyn?

Jakiś czas temu, przedstawialiśmy sposób na biodetox. Dziś nieco inna propozycja, prosto z natury.

Zapraszam na wycieczkę w regiony śródziemnomorskie, gdzie w słonecznej aurze odkryjemy tajniki ostropestu plamistego.   

Właściwości ostropestu plamistego


Ostropest Plamisty (Silybum marianum) to zioło o silnym działaniu detoksykującym, stanowiące doskonałe wsparcie dla wątroby. Z jego łupiny pozyskiwane są sylimatyny, czyli kompleks flawonoliganów, o działaniu detoksykującym, przeciwzapalnym, żółciopędnym i obniżającym stężenie cholesterolu we krwi.

Ostropest w profilaktyce


Profilaktycznie zioło to może być podawane osobom pracującym w toksycznych warunkach, np. w oparach chemikaliów oraz osobom narażonym na napromieniowanie.

Ostropest jako lek


Stosowany jest u osób:

  • po długotrwałej kuracji antybiotykowej,
  • u osób podlegających chemioterapii oraz pomocniczo w okresie rekonwalescencji, w szczególności po chorobach obciążających i uszkadzających mocno wątrobę, jak chociażby mononukleoza zakaźna, czy wszelkiego rodzaju żółtaczki,
  • po zatruciu grzybami,
  • z wirusowym zapaleniem wątroby typu C,
  • z zapaleniem dróg żółciowych lub woreczka żółciowego,
  • u kobiet zagrożonych bezpłodnością,
  • przy stanach zapalnych i łuszczycy,
  • a także u osób nadużywających alkoholu lub z chorobą alkoholową w celu wzmocnienia wątroby.
Warto dodać, że jest to zioło bezpieczne, stosowane również u kobiet w ciąży i karmiących. Zawsze jednak po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dawkowanie:

Ostropest można spożywać na różne sposoby. Osobiście polecam przegryzanie nasion ostropestu, zamiast słonecznika. Można również dodawać go w formie zmielonej, jako przyprawę do potraw lub dodatek do herbaty.  W sklepach dostępny jest także w formie oleju, który można dodawać do sałatek lub spożywać dwie łyżeczki dziennie, popijając wodą.

Kluczem do skuteczności tego zioła jest systematyczność. Pierwsze efekty kuracji można zaobserwować już po 2 tygodniach stosowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz